Z wizytą w stolicy Dolnego Śląska • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
30 marca 2017, 23:35

Z wizytą w stolicy Dolnego Śląska

Spotkanie z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem

Mijający tydzień upływa pod znakiem wielu spotkań i rozmów.

Podczas wizyty we Wrocławiu miałem okazję porozmawiać z kierownictwem kilku instytucji na temat planów i działań dotyczących naszego regionu.

Przy okazji rozmowy z wojewodą Pawłem Hreniakiem dyskutowaliśmy o programie rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Na ten cel Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przeznaczyć chce 30 miliardów zł do roku 2030. Przełoży się to nie tylko na potrzebny gospodarce transport rzeczny, ale i jest szansą na rozwój miejscowości leżących na tym szlaku wodnym.

Po wizycie w Urzędzie Wojewódzkim udałem się na spotkanie do wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

​O budowie obwodnicy Głogowa i drugiego mostu rozmawiałem z p. Ewą Bojarczyk, dyrektor oddziału GDDKiA we Wrocławiu. Termin realizacji tej inwestycji nie uległ zmianie. Drugim tematem był remont, a w zasadzie odbudowa wiaduktu w Polkowicach, który kilka lat temu został rozebrany po jego uszkodzeniu. W tej sprawie w ubiegłym roku współorganizowałem spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Z dyrektorem Regionu Śląskiego PLK Jerzym Dulem, omówiliśmy już zrealizowane i planowane inwestycje kolejowe na terenie Zagłębia Miedziowego. Wspomnę tu, że już w tej kadencji sejmu zleciłem wykonanie ekspertyz, mających dać argumentów podczas rozmów z ministerstwem infrastruktury do wykonania prac w naszym regionie.

W ciągu 2 lat na odcinku Głogów Wrocław możemy się spodziewać prac, które skrócą czas przejazdu do Wrocławia, a jednocześni podniosą komfort podróży. W Grębocicach i Krzepowie będzie to na przykład budowa nowych peronów, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, na całym odcinku modernizacja 25 obiektów inżynieryjnych i wiele innych robót.

Prawie 300 milionów ma zostać przeznaczone na modernizację linii Legnica-Rudna Gwizdanów. Tam prace mają podnieść prędkość dopuszczalną dla składów, co ważne – są one konieczne by można było mówić o rozwoju kolei aglomeracyjnej. Te prace powinny zakończyć się do roku 2020.

Dla głogowian ważny jest też remont przejścia na stacji kolejowej i co nie mniej ważne – przywrócenie połączeń na odcinku Głogów-Leszno. Przypomnę tylko, że połączenia te zostały zarzucone ze względu na zły stan techniczny torów, w tym momencie przygotowywana jest dokumentacja mająca odpowiedzieć na pytanie, czy już zrealizowane na tej linii prace wystarczą by o powrocie połączeń na tej trasie można było mówić na poważnie. Poparcie dla tych działań wyrazili też parlamentarzyści z województwa lubuskiego i wielkopolskiego.


Foto: Twitter

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter