Konferencja „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym (1981-1983)”, • Wydarzenia • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Wydarzenia

wielkość tekstu: A-AA+
12 grudnia 2016, 11:30

Konferencja „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym (1981-1983)”,

Szanowni Państwo

Serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w konferencji "Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym".

Trzynastego grudnia minie 35 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Jednym z elementów głogowskich obchodów tej rocznicy będzie konferencja naukowa „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym (1981-1983)”, która 12 grudnia odbędzie się w MAH.

Organizatorem konferencji jest Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W przedsięwzięcie włączyły się również - Klub Gazety Polskiej, hutnicza „Solidarność”, Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Głogowie i moja skromna osoba.

Konferencja będzie okazją do zaprezentowania wyników najnowszych badań historycznych, które dotyczą stanu wojennego na terenie dawnego województwa legnickiego. Wśród prelegentów są między innymi pracownicy wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Grzegorz Waligóra wygłosi referat „Stan wojenny (1981-1983) z perspektywy 2016 r.”. Wykład zatytułowany „Stan nie tylko wojenny. Województwo legnickie – Zagłębie Miedziowe – Głogów w okresie 1980 – 1984 oczyma lokalnej bezpieki” wygłosi Robert Klementowski. Referat „Od strajków do konspiracji. Struktury podziemne NSZZ „Solidarność” w Zagłębiu Miedziowym podczas stanu wojennego (1981-1983) przedstawi Łukasz Sołtysik, natomiast o zagadnieniach związanych ze stanem wojennym w ofercie edukacyjnej IPN opowie Iwona Demczyszak. Wśród prelegentów zaproszonych do udziału w konferencji znalazł się także Adam Orzech, historyk z Głogowa, który przedstawi referat zatytułowany „Wydarzenia 31 sierpnia 1982 r. w Głogowie”.

Niezwykle ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny „Wokół stanu wojennego w Zagłębiu Miedziowym”, który poprowadzi Łukasz Sołtysik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Do udziału w nim zaproszeni zostali bowiem uczestnicy wydarzeń sprzed 35 lat – uczestnicy strajków i solidarnościowego podziemia.

Konferencja „Stan wojenny w Zagłębiu Miedziowym (1981-1983)” odbędzie się 12 grudnia. Rozpocznie się o godzinie 11.30. Spotkanie z historią potrwa do godziny 15.00.

Galeria

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter