Polaku, wywieś Flagę Narodową. Dziś jej święto! • Aktualności • Wojciech Zubowski - Poseł na Sejm RP

Strona główna

Aktualności

wielkość tekstu: A-AA+
2 maja 2017, 8:11

Polaku, wywieś Flagę Narodową. Dziś jej święto!

Dziś 2 maja, obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej.
Jest to stosunkowo młode święto ponieważ ustanowione w 2004 roku. Inicjatorem ustanowienia święta był poseł Edward Płonka, który oburzony brakiem szacunku do Flagi Polskiej postanowił oddać jej należyty honor. 2 maja więcej uwagi poświęcamy naszej fladze. Wynika to z założeń święta, które ma na celu propagowanie symbolu narodowego oraz popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości. Wybór daty, nie jest dniem przypadkowym ma bowiem podłoże historyczne. Otóż tego dnia, 2 maja w 1945 roku żołnierze polscy w Berlinie na kolumnie zwycięstwa zawiesili flagę biało-czerwoną. Od wieków flaga towarzyszyła Polakom w czasie bitew na wszystkich frontach.
W czasie zaborów, wojen zawsze była bliska naszemu sercu. Czesław Janczarski w wierszu „Barwy ojczyste" napisał” : Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze, biel i czerwień, Czerwień to miłość, Biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste.

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Ustanowiony został w 2002 roku w dowód uznania wkładu Polonii i Polaków w odzyskanie niepodległości, za kultywowanie polskich tradycji za granicą, za wierność i przywiązanie do Ojczyzny oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych chwilach.

Pamiętajmy o naszej Fladze Narodowej. Godnie ją uczcijmy.

wyszukiwarka

Aktualności

facebook

twitter